تبلیغات
سپندار مذگان ، روز عشاق ایرانی - ولنتاین یا سپندارمذگان ؟! | سال چهارم 1387 - مهرگان شاد باد

.:ولنتاین یا سپندارمذگان :.

 

" به نام یزدان پاک "
 وبلاگ من چهار ساله شد !
اولین بار سال 83 بود که این اسم به گوشم خورد ، سپندارمذگان !

یک واژه عجیب و نا آشنا که در مقایسه با واژه ولنتاین خیلی دشوار ادا می شد ...

همونطور که واژه درود در مقایسه با سلام و های بهمون اندازه در نظرم مهجور بود ...

اما جذابیت این واژه ناآشنا و تاریخچه ای که با خودش یدک می کشید اینقدر بود که جرقه ای در ذهنم روشن کنه که نتیجش رو می تونید امروز در قالب این وب سایت مشاهده کنید.

از سال 84 که اولین سایت به آدرس www.sepandarmazgan.tk آماده شد تعداد زیادی ایمیل و پیام دریافت کردم که بیشتر در تایید این حرکت فرهنگی بود و نشان از حس میهن پرستی و همچنین وجود نوعی نیاز و گرایش به جشن و شادی عمومی در میان قشر جوان داشت که متاسفانه چند صباحیست در جامعه امروز ما رنگ باخته ، هرچند افرادی هم بودند که اینگونه حرکات رو با برچسب ناسیونالیسم محکوم کردن ، با این وجود من ترجیح میدم ناسیونالیست پارسی باشم تا دنباله رو غرب و عرب !

در ضمن من زرتشتی نیستم اما علاقه خاصی به آموزه های زرتشت ، این پیامبر اهورایی ایران زمین دارم و از اونجایی که تاریخ ، فرهنگ اصیل و تمدن درخشان ما پیوند عمیقی با دین زرتشت خورده و آیین های کهن پارسی تماما" ریشه در آیین زرتشت داره به همه دوستان سفارش میکنم در این زمینه بیشتر مطالعه داشته باشن ...

در پایان از دوست عزیزم لیدا آیلار که با نگارش این متن زیبا آغازگر راه بود کمال تشکر رو دارم و امیدوارم قلم مسحور کنندش همیشه روان باشه .

برای کسانی هم که با سرویسهای سایت مشکل داشتن یک راهنما آماده کردیم که امیدوارم بدردتون بخوره .

 

29 بهمن ، روز سپندارمذگان ، روز عشاق ایرانی شاد باد


پیمان             

مدیر گروه طراحی هلیا

 

 

:: مهرگان شاد باد
 

<>

مهرگان شاد باد

 

زرتشت بیا که با تو امید آید       شب نیز صدای پای خورشید آید
تاریخ اگر دوباره  تکرار شود      آدم به طواف  تخت جمشید  آید

 


 

 

دومین جشن بزرگ ملی - دینی ایرانیان مهرگان بود كه در روز 7 مهر، روزی كه نام روز و ماه یكی بود، جشن گرفته می‌شد و مانند نوروز سه جنبه نجومی ( طبیعی )، تاریخی و دینی داشت.
از نظر نجومی، مهرگان چند روز پس از اعتدال پاییزی جشن گرفته می‌شود ( اعتدال پاییزی اول مهر صورت می‌گیرد ) و جشن برداشت محصولات كشاورزی است.
از نظر تاریخی در این روز نیروی داد و راستی به سركردگی كاوه آهنگر بر آرتش دروغ و ستمگری آژی دهاك پیروز شد و فریدون به شاهی رسید. مبارزه راستی و دروغ، داد و ستم در ایران ریشه دینی دارد و همه جشن‌های ملی هم به گونه ای این مبارزه و پیروزی نهایی حق بر ناحق را نشان می‌دهد. ولی در تاریخ مهرگان این جنبه درخشندگی ویژه ای دارد.

 

ابوریحان بیرونی در كتاب آثار الباقیه می‌گوید:
در روز مهرگان فرشتگان به یاری كاوه آهنگر شتافتند و فریدون به تخت شاهی نشست و ضحاك را در كوه دماوند زندانی كرد و مردمان را از گزند او برهانید.

 

از نظر دین در فرهنگ ایرانی مهر یا میترا به معنی فروغ خورشید و مهر و دوستی است. همچنین مهر نگهبان پیمان و هشدار دهنده به پیمان شكنان است.

جشن مهرگان همانند نوروز از فروغمندترین نمودهای فرهنگ ایرانی است. مهر یكی از خدایان پیش از زرتشت بود كه پس از زرتشت به فرشته آفریده اهورا مزدا درآمد. روشنیی و مهر، همیشه با روشنایی بی پایان خدایی یكی بوده‌اند

 

چون نور كه از مهر جدا هست و جدا نیست       عالم همه آیات خدا هست و خدا نیست
   ما یرتو حقیم و هم اوییم و نه اوییم           چون نور كه از مهر جدا هست و جدا نیست
 

 

به روایتی تاجگذاری اردشیر بابكان، هم مقارن با جشن مهرگان بود. بدون دودلی پادشاهان هخامنشی، اشكانی و ساسانی جشن مهرگان را بزرگ می‌داشتند، در روزگار ما به مناسبت آغاز سال تحصیلی و گشایش آموزشگاه‌ها در آغاز مهر، جشن مهرگان جشن فرهنگی اعلام شده بود. همچنین می‌توان آن را به عنوان جشن كشاورزان، جشن ملی نگاهداشت. زرتشتیان ایران همیشه این جشن را با شكوه ویژه ای برگزار كرده و می کند.


بنی‌امیه با تعصب ضد ایرانی در روز مهرگان، زرتشتیان را مجبور میكردند هدایایی تقدیم كنند و مقدار این هدایا را جرجی زیدان در كتاب تمدن اسلامی، پنج تا ده میلیون درهم ذكر كرده است.

 

ابومسلم خراسانی، برمكیان و دولت مردان آن زمان عباسیان، در گرفتن جشن مهرگان پافشاری داشتند

روز مهر و ماه و جشن فرخ مهرگان             مهرافزا ای نگار مهر چهر مهربان
مهربانی كن به جشن مهرگان و روز مهر        مهربانی به، به روز مهر و جشن مهرگان

 

برگرفته از کتاب "دیدی نو از یینی کهن"

[ www.zendehrood.com ]

 

www.sepandarmazgan.ir
.: گروه طراحی هلیا :.

 

:: نوع مطلب : سپندارمذگان ,

:: نوشته شده توسط : گروه طراحی هلیا در دوشنبه 22 بهمن 1386 و ساعت 09:02 ق.ظ

:: ویرایش شده در دوشنبه 22 بهمن 1386 و ساعت 09:02 ق.ظ

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین