سپندار مذگان ، روز عشاق ایرانی - ولنتاین یا سپندارمذگان ؟! | سال چهارم 1387 - کمک به یک اقدام ملی جهت نمایش لوگوی نوروزی توسط گوگل

.:ولنتاین یا سپندارمذگان :.

 

" به نام یزدان پاک "
 وبلاگ من چهار ساله شد !
اولین بار سال 83 بود که این اسم به گوشم خورد ، سپندارمذگان !

یک واژه عجیب و نا آشنا که در مقایسه با واژه ولنتاین خیلی دشوار ادا می شد ...

همونطور که واژه درود در مقایسه با سلام و های بهمون اندازه در نظرم مهجور بود ...

اما جذابیت این واژه ناآشنا و تاریخچه ای که با خودش یدک می کشید اینقدر بود که جرقه ای در ذهنم روشن کنه که نتیجش رو می تونید امروز در قالب این وب سایت مشاهده کنید.

از سال 84 که اولین سایت به آدرس www.sepandarmazgan.tk آماده شد تعداد زیادی ایمیل و پیام دریافت کردم که بیشتر در تایید این حرکت فرهنگی بود و نشان از حس میهن پرستی و همچنین وجود نوعی نیاز و گرایش به جشن و شادی عمومی در میان قشر جوان داشت که متاسفانه چند صباحیست در جامعه امروز ما رنگ باخته ، هرچند افرادی هم بودند که اینگونه حرکات رو با برچسب ناسیونالیسم محکوم کردن ، با این وجود من ترجیح میدم ناسیونالیست پارسی باشم تا دنباله رو غرب و عرب !

در ضمن من زرتشتی نیستم اما علاقه خاصی به آموزه های زرتشت ، این پیامبر اهورایی ایران زمین دارم و از اونجایی که تاریخ ، فرهنگ اصیل و تمدن درخشان ما پیوند عمیقی با دین زرتشت خورده و آیین های کهن پارسی تماما" ریشه در آیین زرتشت داره به همه دوستان سفارش میکنم در این زمینه بیشتر مطالعه داشته باشن ...

در پایان از دوست عزیزم لیدا آیلار که با نگارش این متن زیبا آغازگر راه بود کمال تشکر رو دارم و امیدوارم قلم مسحور کنندش همیشه روان باشه .

برای کسانی هم که با سرویسهای سایت مشکل داشتن یک راهنما آماده کردیم که امیدوارم بدردتون بخوره .

 

29 بهمن ، روز سپندارمذگان ، روز عشاق ایرانی شاد باد


پیمان             

مدیر گروه طراحی هلیا

 

 

:: کمک به یک اقدام ملی جهت نمایش لوگوی نوروزی توسط گوگل

<> 

 

کمک به یک اقدام ملی جهت نمایش لوگوی نوروزی توسط گوگل

 

 همه می‌دانیم كه هر سال 25 بهمن‌ماه مصادف با 14 فوریه میلادی،‌ به نام روز والنتاین نامگذاری شده.
این مراسم یا بهتراست بگوییم رسم این روز سالیان درازیست كه در غرب و بسیاری از كشورهای جهان در حال انجام است و همه آن‌هایی كه در ظاهر و یا باطن یكدیگر را دوست دارند، هدایایی از قلب و گل و شكلات به همراه مخلفات هدیه می‌دهند.
اما چرا به یك‌باره در چند سال اخیر، این نام و این مراسم در ایران و بسیاری از كشورهای دیگر بر سر زبان‌ها افتاد. چرا در دهه گذشته، حتی اكثر پدران و مادران، حتی برادران و خواهران بزرگ‌تر ما اغلب از این رویداد بی‌اطلاع بودند ؟
جواب آن را تنها در یك كلمه می‌توان جست‌جو كرد. "ارتباطات" یكی از مصادیق بارز رشد رسانه‌های نوینی همچون اینترنت، اشاعه فرهنگ ملل مختلف و رسوم عقاید اقوام است. تاثیر این روز را به راحتی می‌توان در میان جامعه خود دید. نوجوانان و جوانانی كه وقت و پول و احساس خود را در این روز در قالب یك هدیه، گاهی یكی و گاهی چند تا! به دیگران ارزانی می‌دارند. مغازه‌هایی كه گل‌ها و هدایا و عروسك‌های شكیل اغلب قلب خود را در این روز با منت و گاه به چند برابر قیمت ارائه می‌كنند و ...
چرا ما ایرانیان با این داستان‌ها و رسم و رسومات زیبا و با مسمای خود نباید از طریق اینترنت،‌ به اشاعه فرهنگ و آداب و سنن خود به دیگرانی كه مثل ما از اینترنت استفاده می‌كنند، بپردازیم؟ چرا باید حتما از كوچك‌ترین اتفاقی كه در قرون پیشین در كشوری دیگر افتاده، برای ابراز احساسات و بیان عشق خود به دوستانمان استفاده كنیم؟ چرا كاربران اینترنت دیگر كشورهای جهان را با تبلیغ‌های اینترنتی خود به دید و بازدید همزمان با عیدنوروز دعوت نمی‌كنیم؟ غربی‌ها مراسمی شبیه به مراسم قاشق‌زنی شب چهارشنبه‌سوری ما دارند، ولی مراسم آن‌ها معروف است و ما مراسم آن‌ها را می‌شناسیم. جشن‌ هالووین آن‌ها را در ایران تكرار می‌كنیم ولی چهارشنبه سوری و سیزده‌بدر خود را برایشان تعریف نمی‌كنیم و به انجام رسوم این دو جشن ترغیبشان نمی‌كنیم.
حالا كه از لحاظ استفاده‌‌كنندگان اینترنت و وبلاگ درجهان اینترنت به‌صورت نسبی، در سطح بالایی قرار داریم،‌ بد نیست كه بدون توجه به حمایت‌های دولتی و یا دستوارت مسوولان امر، خودمان به اشاعه فرهنگ خود در اینترنت بپردازیم و دیگران را با جشن‌های خود آشناسازیم تا كمی هم از رسم‌های ما ایرانیان در روزهای سال به‌صورت یكسان در تمام جهان مراسمی اجرا شود و روزی خاص نامگذاری شود.منتظر هیچ كس نباشیم، كسی به ما كمك نخواهد كرد.
بخشنامه‌های IT در هزار توی بوروكراسی گیر كرده‌اند. این زمان است كه از بین می‌رود و در كنارش اعتبار فرهنگ اصیل و منحصر به‌فرد ما ایرانیان.

منبع: روزنامه صبح اقتصاد
نویسنده: سهیل پورگلنار

 

www.SepandarMazgan.ir
.: گروه طراحی هلیا :.

 

:: نوع مطلب : ایران زمین ,

:: نوشته شده توسط : گروه طراحی هلیا در جمعه 19 بهمن 1386 و ساعت 08:02 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic